Ing. Jiří Bárta

Systémový inženýr a manažer v nadačním sektoru. Narozen 22. března 1968 v Praze. V současné době je ředitelem Nadace VIA.

O sobě

Od roku 1997 pracuje v Nadaci VIA, jež podporuje komunitní rozvoj, investuje do životaschopnosti neziskových organizací a přispívá k postupnému návratu filantropie do našich zeměpisných šířek. Koncem devadesátých let pracoval v Nadaci VIA jako projektový manažer, zhruba od roku 2000 pak jako její výkonný ředitel.

Vystudoval systémové inženýrství na Stavební fakultě ČVUT a uprostřed devadesátých let strávil dva roky studiem „Public Policy and Management“ na Texas Tech University v Texasu a Carnegie Mellon University v Pittsburghu. Tam někde začíná historie, která vyústila ve skutečnost, že v Pittsburghu pracuje spřízněná nezisková organizace Friends of VIA, jež pomáhá Nadaci VIA s oslovováním dárců v USA a to nejen z česko-americké komunity.

Než se pustil do práce v českém neziskovém sektoru, pracoval jako projektový manažer a konzultant ve firmě CS-Project. Mezi jeho nejoblíběnější projekty patřily koncepční návrhy integrovaných dopravních systémů, ale také setkání a rozhovory s Lubošem Krbcem, zakladatelem tohoto portálu. Právě tato pravidelná setkávání nad nejrůznějšími „neziskovými“ tématy přivedla Jiřího Bártu do nadačního sektoru. Ale to už je dávno. V současné době se nejvíce věnuje tématům „rozvoje filantropie a dárcovství“ v posttotalitních zemích střední a východní Evropy.

Je aktivním členem mnoha domácích a zahraničních asociací jež sdílejí přesvědčení, že filantropie patří k dobrému životu. Patří mezi ně i Asociace komunitních nadací v České republice.

O své tvorbě

Knižní publikace a texty

  • Strategické plánování pro neziskové organizace, Praha: Nadace rozvoje občanské společnosti 1997, 128 stran, ISBN 80-902302-0-2.
  • „Mecenáši a filantropie v době byznysu: přepych, nebo nezbytnost?“, in: Revue Prostor, č. 57, 2003, s. 50-53.
  • „Diaspora Giving: The Czech Example“, in: Local Mission – Global Vision, Community Foundations in the 21 Century, Editors: Peter deCourcy Hero and Peter Walkenhorst. New York, Foundation Center – Nonprofit Management Guides 2008, s. 167-186, ISBN 978-1-59542-204-0.

Neziskové organizace

 

Jiří Bárta je jedním ze zakladatelů Nadace VIA, www.nadacevia.cz a spoluzakladatelem české Asociace komunitních nadací www.akncr.cz

Témata a texty, které mě zaujaly

V poslední době mě zaujaly a potěšily knížky Thorntona Wildera – „Most svatého Ludvíka krále“, a Hermana Hesseho – „Narcis a Goldmund“.

Rozhovory

O Nadaci VIA a filantropii pro Deníky: www.denik.cz/z_domova/nadace_serial20090505.html